עתידנות
מגמות צרכניות ועסקיות מובילות
 
 

במאמרי הקודמים בנושא העתידנות, שפורסמו לאחרונה, הצגתי  בראשון ,את הגורמים לחשיבות להשקיע בצפי העתיד, מבחינה עסקית וארגונית . (עתידנות: 10 סיבות... ).

 

בשני ליבנתי מהם הסגולות והמאפיינים הנדרשים מהמנהל בעתיד (דמות המנהל בעתיד).

 

הפעם אתמקד בחיזוי וניבוי מגמות מהותיות ספציפיות שיכתיבו להערכתי את אופי הפעילות העסקית בעתיד. עתיד שהינו  כידוע קרוב אלינו  יותר מתמיד.

 

1. אינטראקטיביות  - פעילות עסקית עם לקוחות, ופחות-ללקוחות. הלקוחות והמשתמשים יהיו מעורבים יותר ויותר בפעילו העסקית של החברה:בייזום מוצרים חדשים, במשוב כולל ואפילו בקביעת המחירים הצלחת החברה והתאגיד העסקי תהיה ליזום מעורבות שכזאת  של קהלי היעד שלהם.

 

2. מכירה מותאמת - לקוח: זה אמנם קורה כבר כיום, אבל זה יקרה בעוצמה הרבה יותר מרשימה בעתיד.  למכוניות יהיה יותר צביון אישי, בסנדוויץ יהיה צבע הפלפל שנרצה והלימוד באוניברסיטה יאפשר לנו יותר חופש בחירה.אנחנו גם נהיה הבמאים של התוכניות שנצפה בטלויזיה.

 

3. אירועים של "החיים האמיתיים" שיוציאו את הלקוח מהעולם הדיגיטלי לעולם הקלאסי. ב"הפוך על  הפוך" השיווק הדיגיטלי שיסגור יותר ויותר את האנשים בבתיהם (שלרבים הם יהוו גם תחנות עבודה)  יביאו לצורך עולה של מפגש עם החיים האמיתיים ביציאה מהבית. אלו יהיו אירועים חברתיים בעלי מסווה לאקטים מכירתיים   ובה בעת  יענו על הצורך לחוות את "החיים האמיתיים".

 

4. עדנה לנוסטלגיה בעולם העסקי. תולדה של המגמה הקודמת תהיה פריחתה של הנוסטלגיה  באינטרפטציות מודרניות .ממועדוני שירה וריקודים סלוניים דרך סגנונות מראה ואופנה ועד תחיית  משחקי רחוב וספרים מפתחי דמיון וחקלאות יצירתית קורצת גם לאקדמאיים.

 

5. פילוח פרטני יותר של הרשתות החברתיות. שם המשחק התוך-רשתי יהיה ליצור במדוייק ככל האפשר פלחים ותתי פלחים המבוססים על משתני סגנון חיים פסיכוגפיים, יותר מאשר סוציכלכליים.  

תתי הפלחים הללו ירבו בקיום מפגשים חיים של קבוצות החברים (בהמשך למצויין ב3 לעיל).

 

6. ילדים כמקדמי מכירות ואנשי מכירות בעולם העסקים .התהליך שבו ילדים "מאבדים את ילדותם" יקבל משנה תאוצה. כבר בגיל צעיר מאד יוצעו לילדים, גם בבתי הספר (!) הכשרה איך לנצל את כישוריהם  להרוויח כסף ביזמות עסקית ובתום המכירות, ילדים הם יצירתיים וישתלבו עוד יותר בפאנלים מקצועיים.

 

7. עדנה לאנשי מכירות בגיל השלישי (70+). תהיה הערכה הולכת וגוברת לאנשים מבוגרים שצברו  כישורים ונסיון רב והם מצטיינים (שלא כמו צעירים רבים) באינטיליגנציה רגשית גבוהה. העולם העסקי  המערבי יאמץ תובנות של הערכת מבוגרים מאד  מארצות במזרח כמו יפן, סינגפור, הודו ואחרות.

 

8. פטריאוטיזם צרכני שיעלה את הביקוש לתוצרת המקומית. הסכסוכים הבינלאומיים יהיו יותר ויותר  כלכליים. מדינות בלתי מפותחות "יגנבו" את הייצור מארצות מפותחות, בנוסף  תתגבר בעיית הסחר עם  סין והודו..מדינות  רבות יעודדותצרוכת מקומית כדי להתמודד עם אבטלה גוברת דרמטית  ומתסיסה.

 

9. עליה בפרסום מפולח במדיה הדיגיטלית על חחשבון ירידה בפרסום המוני הלא מפולחלטובת פרסום ממוקד דיגיטלי.משווקים ומפרסמים יהיו יותר נחושים לראות את הקשר בין הוצאות הפרסום. לבין התמורה הישירה  מהן. רציונליזציה של אפקיביות הפרסום תשלוט בענף בכלל, ובמדיה בפרט.

 

10. הפעלת צרכנים כשגרירי מכירות מתוגמלים, באופן יזום על-ידי היצרנים והמשווקים.  מדדים עסקיים  של תועלת / עלות החברות יצביאו  שכדאיות הפעלת לקוחות כמקדמי מכירות.